آشنایی با برخی شاخه های طب مکمل

رایحه درمانی (Aromatherapy)

درمان بیماران با استفاده از روغن خیلی فشرده حاصل از گیاهان را عطر درمانی یا آروماتراپی ميگويند. اینگونه عصاره ها فوق العاده معطر را اسانس یا روغن ضروری (Essential Oil) می نامند که حاوی موادی هستند که گیاهان، عطر و بوی خود را از آن دارند.

Essential Oil را به روش های مختلف می توان مورد استفاده قرارداد. در بریتانیا عمدتاً برای ماساژ از آنها استفاده می شود. آنها را همچنين می توان بخور داد يا به وان حمام اضافه کرد. دانشمندان اثبات کرده اند که روغن، احتمالاً ا طریق منافذ موجود بر روی پوست یا از رطریق مو به داخل پوست نیز نفوذ میکند و نهایتاً جذب مایعات و جریان خون بدن می شوند و اثر درمانی خود را در داخل بدن برجای می گذارند. شما یا این رشته در مجتمع آموزشی گیاهان سبز آشنا میشوید.

هومیوپاتی (Homeopathy)

واژه هومیوپاتی از دو کلمه یونانی "هومیوس" به معنی مشابه و "پاتوس" به معنی بیماری اقتباس شده است که در اصل معنی آن این است که " مشابه را با مشابه درمان کن". این مفهوم از زمان بقراط ( قرن پیش) پدید آمده است. به گفته بقراط چیزهای مشابهی که  بیماری را بوجود می آورد موجب درمان همان بیماری می شود.بعدها در اوایل قرن هجدهم (حدود سال 1790 میلادی) یک درمانگر آلمانی به نام Christian Samuel Hahnemann، شیمی دان و سم شناس آن دوران به شکل یک نظریه درمانگری امروزی، آن را به شکل یک سیستم درمانی تکمیل نمود. در اصل هومیوپاتی عبارت است از تجویز مقادیر اندک یا بسیار اندک یک ماده به بیمار به ترتیبی که اگر این ماده به شخص سالم تجویز شود موجب بروز نشانه های مشابه نشانه های موجود در آن بیمار گردد.

در حال حاضر نزدیک به 400 میلیون نفر در جهان از روشهای مختلف هومیوپاتی استفاده می کنند. در اروپا متجاوز از 20 هزار درمانگر روشهای هومیوپاتی  را برای درمان بیماران خود برگزیده اند. در انگلستان 45% از درمانگران متخصص در طب کلاسیک غربی بیمارانی که مشکلشان بوسیله آنها حل نشده ه درمانگران هومیوپاتی معرفی میکنند.

کایروپرکتیک (Chiropractic)

برگرفته از واژه یونانی "cheir" به معنی دست و "پرکتیک praktikes به معنی انجام شده توسط" و در اصطلاح مجموع عملیاتی که بوسیله دست روی ستون فقرات انجام میگیرد و آن را در یک راستا قرار می دهند.

در سال 1895 فردی به نام "دانیل دیوید پالمر" (Daniel David Pamer) این فرضیه را مطرح نمود که تمام بیماری ها در اثر فشرده شدن سلسله اعصابی که از شکاف های ستون فقرات می گذرند به وجود مي آید به صورتی که فشار وارده به این رشته های  عصبی باعث کاهش تعداد آنها که به برخی از قسمت های بدن می رند می شود و در نتیجه آن عضو دچار اختلال می گردد. بدین ترتیب مکتب کایروپرکتیک به وجود آمد. در این روش با ماساژ ستون فقرات و در یک راستا قراردادن آن اختلال بوجود آمده در عضو را درمان می نمایند.

ماساژ درمانی (Mash Therapy)

ماساژ (Mash) از ریشه عربی به معنی " به آرامی فشار دادن" می باشد. نظریه دیگری وجود دارد که ریشه آن را یونان دانسته و از لغت "Massein" به معنی ورزیدن می دانند. برخی نیز ریشه آن را فرانسوی و از لغت "Masser" به معنی شامپو کردن دانسته اند.

حداقل بیش از 3000 سال قبل از میلاد در خاور شرق و مبانه کاربرد داشته است و در زمان یونان باستان درمانگران جهت درمان مفاصل خشک و دردناک از ماساژ استفاده می کردند و در این زمینه خیلی مهارت داشتند.

از قرن نوزدهم به بعد، در اروپا "سر هنریک لینگ" ماساژ سوئدی را ابداع کرد که براساس انواع مختلف تمرینات ماساژ باستانی، این روش با ورزش ماهیچه و مفاصل ترکیب شده و ورزش سوئدی را بوجود آورده است.

آیورودا (Ayurveda)

آیورودا یک لغت سانسکریت به معنای علم زندگی است که "Ayu" به معنای زندگی و "Veda" به معنی دانستن است.

ریشه ها اصول آيورودا را در هنگام مراقبه یافته و آنها را در وداها (که به معنی دانش است)، تدوین نوده اند (وداها ستون مذهبی هندوها هستند)

آيورودا يک سیستم درمانگری درمانی، مذهبی فلسفی می باشد که در زندگی روزمره مردم هندوستان بیش از 5000 سال قدمت دارد. لغت درمانگری در علم آيورودا استفاده وسیعی در درمان بیماری ها در زندگی مردم هندوستان دارد. لغت مذهبی در علم آيورودا عقاید و نظامات آن را مشخص می نماید و لغت فلسفی در علم آیورودا عشق به حقیقت را بیان می کند.

آيورودا معتقد است که انسان تحت تاثیر نیروهای کیهانی از خارج و نیروهای الکترومغناطیسی در داخل می باشد و در صورت عدم تعادل بین نیروهای داخلی و خارجی، در فرد بیماری بوجود می آید. علم آيورودا کمک می کند تا فرد این تعادل را حفظ نماید و اگر از بین رفته دوباره به دست می آورد و باعث می شود فرد بیمار بتواند دوباره سلامتی اش را بدست آورد. آیورودا یک علم زندگی است.

طب سوزنی(Acupuncture)

از کلمات لاتین "Acus" به معنی سوزن و "Puncturas" به معنی فرو کردن به دست آمده است. از نظر تعریف طب سوزنی عبارت است از فرو کردن سوزن های مخصوص از طریق پوست به زیر پوست در نقاط خاص که به آنها "نقاط طب سوزنی" (Acupuncture Point) اطلاق می گردد. در اصول طب سوزنی چینی ها تمام پدیده های طبیعی را به دو قسمت متضاد تقسیم بندی نموده اند. شب و روز، زن و مرد، بالا و پایین، خو و بد تماماً نشان دهنده ی این دوگانگی است. این دو نیروی متضاد را "یین" و "یانگ" می نامند. کلاً هر فردی در این جهان دارای این دو نیروی متضاد است. تداخل همین دو نیرو است که رشد و تغییر شکل و مرگ را سبب می شود. یین و یانگ به وسیله جریان یافتن انرژی حیاتی به طریق یک سیستم پیچیده در مسیرهایی به نا "سیریدین" در بدن جریان می یابد و باعث بقاء زندگی و سلامتی می شود.

دعا درمانی (Prayertherapy)

یکی از مسائل مهم در طب امروز استفاده از روشهای معنوی و روانی برای درمان بیماران است. یکی از این روشها دعا درمانی می باشد که از طریق آن ارتباط معنوی و روحی بین انسان محتاج و مخلوق با خداوند که خالق بی نیاز و مطلق است برقرار می شود. این اترتباط موجب تجدید روحیه بیمار و باعث شکستن دیوار ناامیدی در نفس او می شود. بینش انسان نیز نسبت به این جهان و جهان آخرت در پذیرش بیماری و قبول آن تاثیر دارد. اگرچه دعا درمانی مانع استفاده از علل و اسباب طبیعی به صورت دارو درمانی نمی باشد.

بازتاب شناسی (Foot Reflexology)

یکی از شاخه های حیرت انگیز طب مکمل ماساژ درمانی پا است که از طریق بازتاب شناسی انجام می شود.هنر بازتاب شناسی در هبود و تشخیص بیماری ها و تجدید جوانی می باشد و بر این اساس بیان می گردد که هر قسمت از بدن از طریق راههای عصبی و مسیرهای ظریف انرژی با کف پا ارتباط دارد. با ماساژ منطقه رفلکس پا می توان این راههای ارتباطی را تحریک و فعال نمود و بدین ترتیب قسمت های منطبق با آنها اعم از سینوس ها، پشت گردن، ریه، قلب و عروق، معده و روده وسایز نقاط بدن را تحت تاثیر قرارداد. تاثیر ماساژ درمانی با استفاده از رفلکولوژی نه تنها در درمان تمام بیماری ها موثر است بلکه شیوه موثری در پیشگیری نیز هست.

در واقع تشخیص و درمان بیماری ها از طریق ماساژ دادن پاها را رفلکسولوژی می گویند. ماساژ به تنهایی بدن را برای بهبود خود تحریک می کند و هیچ وسیله یا دارویی در این روش مورد استفاده قرار نمیگیرد.

طب سنتی  (Traditional medicine)

در بیانیه طب سنتی سازمان جهانی بهداشت (سال 1978) طب سنتی اینگونه تعریف شده است:"مجموعه تمامی علوم نظری و عملی که در تشخیص طبی یا پیشگیری  و درمان بیماری های جسمیف ذهنی یا ناهنجاری اجتماعی به کار میرود و صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است". شما با این رشته دردوره مهارتهای سالم زیستن که در مجتمع آموزشی گیاهان سبز برگزار می شود آشنا می شوید.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها